ZOBACZ, CO
WARTO ZOBACZYĆ
Marzysz o wakacjach nad morzem z odchudzaniem? Zapraszamy na turnusy odchudzające do nadmorskiej miejscowości Odargowo koło Dębek. Niewątpliwym atutem ośrodka jest lokalizacja w niezwykle urokliwej okolicy. Piaszczyste plaże i tereny leśne zaliczane do rezerwatów przyrody sprzyjają długim spacerom i pomagają się zrelaksować. Więcej informacji na temat okolic naszego ośrodka znajdziecie Państwo poniżej.
URLOP NAD MORZEM W ODARGOWIE ODARGOWO
Tereny wypoczynkowe polecane przez Nesweek Polska nr 29/2003
„Zmęczeni wielkomiejskim tłokiem coraz częściej rezygnujemy z wakacji w modnych kurortach, by zaszyć się w cichym i bezludnym miejscu. Tych, których zniechęcił gwar i tłok kurortów, ale lubią morski mikroklimat, zapraszamy do kaszubskiego Odargowa w okolicy Dębek. Właśnie tam bazę wypadową zrobił sobie ostatnio Marcin Perfuński, 26-latek z Warszawy. Poznał to miejsce przypadkowo, jadąc do popularnych Dębek i od razu oczarował go spokój i malownicze położenie. Od tamtej pory na odpoczynek wybiera właśnie tę kaszubską wieś. Zdarza się usłyszeć w sklepie oryginalną kaszubszczyznę, a wieczorami, gdy nie ma chmur, widać stąd morze, gdyż Odargowo leży 70 metrów wyżej – wylicza Marcin. Podczas ostatniej wyprawy postanowił zobaczyć słynny Diabelski Kamień. Nie było łatwo, bo jest schowany w lesie na górce, miałem nawet wrażenie, że się przed nami ukrywa – opowiada Marcin. Do dziś o głazie krąży legenda, opowiadająca, że znalazł się tu za sprawą diabła, który mierzył nim w klasztor w Żarnowcu. Odargowo sprawdza się też w brzydką pogodę, gdy wczasowicze w Dębkach nudzą się przed telewizorami. Wsiadamy na rowery i kaszubskie pagórki pokonujemy mimo aury.”
Muzeum Regionalne w Krokowej
Wcześniej budynek ten służył jako gospoda wiejska „Pod księciem Mestwinem”, dziś funkcjonuje jako Muzeum Regionalne. Pierwszym właścicielem lokalu była rodzina von Krockow, wynajmująca oberżę kolejnym pokoleniom karczmarzy. Współcześnie w pomieszczeniach znajdują się ekspozycje przybliżające historię tego regionu, jego sztukę, a także losy mieszkańców – Kaszubów, Polaków i Niemców. Budynek ten jest też jedynym w Polsce muzeum polsko-niemieckim. Znaczną część kolekcji stanowią zbiory etnograficzne, a także wystawa pamiątek po rodzinie dawnych właścicieli. Wśród niej znajdziemy m. in. eksponaty srebrne, ceramiczne i malarskie oraz meble pochodzące z II poł. XIX wieku. Oprócz tego pojawiają się czasowe ekspozycje historyczne i artystyczne.
Muzeum Latarnictwa Morskiego w Rozewiu
Latarnie morskie są nieodłączonym elementem krajobrazu polskiego morza. Wszystkie osoby zainteresowane poznaniem ich historii zapraszamy do Muzeum Latarnictwa Morskiego w Rozewiu, będącego filią Centralnego Muzeum Morskiego. W środku znajdziemy wystawę prezentującą ewolucję latarni morskich od czasów starożytnych do współczesnych, a także modele kilku polskich latarni. Interesującym eksponatem jest obrotowy stół z soczewką Fersnela, który służył jako źródło światła w latarni Stilo. Historia tego miejsca związana jest również z Stefanem Żeromskim, który bywał w Rozewiu podczas pracy na powieścią „Wiatr od morza”. Z tego powodu jedno z pomieszczeń latarni poświęcone jest pamięci pisarza. Dojazd do muzeum jest bardzo prosty – znajduje się ono 3 km od Jastrzębiej Góry na drodze prowadzącej do Władysławowa. Ciekawa jest również okolica otaczająca Muzeum Latarnictwa. Bukowy las, położony na stromych zboczach i prowadzący do kamienistej plaży, to idealne miejsce na długie, leniwe spacery. Niektóre z tutejszych drzew posiadają status Pomników Przyrody – mają ponad 2000 lat i 30 metrów średnicy. Miejsce najbardziej urokliwe jest na przełomie czerwca i lipca ze względu na kwitnące na żółto krzewy żarnowca.
Diabelski kamień w Odgardowie
To jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych na Kaszubach. Wymiary tego ogromnego głazu są następujące: obwód – 20 m, wysokość – 3,5 m, długość – 7 m. Związane jest z nim wiele legend. Otóż, według jednej z nich to kamień został tu pozostawiony przez diabła, o czym świadczą znajdujące się na nim wyżłobienia – ślady pazurów i ślady po łańcuchu, którym przewiązywał go diabeł. Legenda mówi o tym, że diabeł rzucał tym kamieniem ze złości w jezioro, a jego gniew spowodowany był przegranym zakładem. Założył się, że wysuszy jezioro, a w zamian otrzyma duszę kontrahenta, jednak nie udało mu się tego dokonać.
Skansem – Zagroda Gburska w Nadolu
Skansen ten powstał z myślą o ochronie terenów wokół Jeziora Żarnowieckiego w związku z planem budowy zespołu elektrowni w tym rejonie. W ramach projektu ochroną objęto również tradycyjną XIX-wieczną zagrodę wiejską. Wraz ze skansenem oddano do użytku Kamienicę Mieszczańską w Pucku, na której terenie znajdują się: domostwo, zabudowanie gospodarcze i inne obiekty, w tym: studnia, piwnica, wozownia, gołębnik, kierat, pasieka, wędzarnia, piec chlebowy. Chata była miejscem życia trzech pokoleń rodziny. Usytuowana w głębi podwórza, zlokalizowana w pobliżu kwiatowego ogrodu, warzywnika, piwnicy i studni, stanowiła idealne miejsce do zamieszkania. Nieco dalej znajdowała się część gospodarcza. W skład zespołu zabudowań wchodzi również stodoła, w której aktualnie znajduje się wystawa dotycząca historii pszczelarstwa pomorskiego. Część kompleksu stanowi również wielofunkcyjna obora, która służyła jako pomieszczenie dla koni, bydła, trzody chlewnej, owiec i drobiu. Obok obory znajdowała się wozownia. Uzupełnieniem całości gospodarstwa są pomieszczenia zrekonstruowane – chata rybacka, remiza, scena.
Wieża Widokowa „Kaszubskie Oko” w Gniewnie
To jeden z najsłynniejszych kaszubskich punktów widokowych, oddalony 20 km od Sasina, zlokalizowany niedaleko głównego zbiornika wodnej elektrowni Żarnowiec. Określany jest mianem „Kaszubskiego Oka”, gdyż – gdyby spojrzeć na ten kompleks turystyczno-rekreacyjny z góry – przypomina właśnie oko. Jego źrenicą jest wieża widokowa o kształcie klepsydry i wysokości 44 metrów, na której szczyt można dostać się dzięki windzie lub też po pokonaniu 212 schodów. Widoki na górze warte odrobiny wysiłku! Ze szczytu wieży, zlokalizowanej na wysokości 157 m n.p.m., można podziwiać morski wybrzeże i morenowe wzgórza wokół Jeziora Zarnowieckiego. Ciekawostką jest 18 elektrowni wiatrowych, które ukażą się naszym oczom, gdy spojrzymy z wieży w kierunku południowo-zachodnim. W środku wieży możemy skorzystać z pomocy Punktu Informacji Turystycznej lub zakupić pamiątki w lokalnym sklepiku. Zagospodarowane są również tereny u podnóża wieży – znajdują się tam: ogród botaniczny, pola do mini-golfa, restauracja, miejsce do grillowania, plac zabaw, ścieżka zdrowia i nowoczesny tor gokartowy.
Wierzchucino
Podczas pobytu na naszych wczasach odchudzających mogą Państwo odwiedzać pobliskie miejscowości. Jedną z nich jest Wierzchucino położona nad Jeziorem Żarnowieckim, w odległości zaledwie 3 km od Morza Bałtyckiego. W urokliwej miejscowości odnajdziemy wiele zabytków i rezerwatów przyrody, w tym kamienno-ceglany kościół parafialny z 1930 roku oraz drewnianą kapliczkę w stylu neogotyckim, wybudowaną w 1882 roku. Niedaleko znajduje się leśny cmentarza z pomnikiem poświęconym pamięci mieszkańców tej okolicy, którzy zginęli w trakcie wojny. Kolejną atrakcją jest młyn wodny na rzece Bychowska Struga, w którym znajduje się restauracja. Dalej droga prowadzi do zabytkowego wiejskiego folwarku i murowano-szachulcowych domów z początku XX wieku. Listę miejsc wartych uwagi turystów zamykają Wierzchucińskie Błota, zlokalizowane w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na tych bagienno-torfowiskowych obszarach mieści się również rezerwat przyrody Długosz Królewski, w który można oglądać kilkadziesiąt gatunków roślin.
Dębki
To znany kurort nadmorski, położony u ujściu Piaśnicy do morza. Miejscowość ta cieszyła się duża popularnością już przed wojną – wówczas odwiedzili ją między innymi Józef Haller i Kazimierz Sosnowski. Do odwiedzenia miejscowości skłaniają turystów przede wszystkim piaszczyste plaże i zielone łąki, zaliczane do rezerwatu „Pjaśnickie Łąki”. Ciekawostką jest to, że w Dębkach znajduje plaża naturystyczna. To idealne miejsce dla wszystkich zwolenników opalania się nago! Na liście miejsc wartych uwagi turystów koniecznie należy odnotować Wierzchucińskie Błota, zlokalizowane w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na tych bagienno-torfowiskowych obszarach mieści się również rezerwat przyrody Długosz Królewski, w którym można oglądać kilkadziesiąt gatunków roślin.
Spływ kajakowy „Piaśnicą do morza”
Mała rzeczka, słynąca ze swojej czystości i bogatego ekosystemu, jest atrakcją dla wielu turystów z tego powodu, że organizowane są na niej spływy. Jest to rzeczka różnorodna pod względem zamieszkujących ją roślin – znajdziemy tu rdestnice, moczarkę kanadyjską, gąbki słodkowodne, pojawiające się tylko w wodach o krystalicznej czystości. Liczne stada okoni, płoci i uklei również świadczą o doskonałym walorach wody płynącej w Piaśnicy. Tereny te uchodzą za jeden z najcenniejszych rezerwatów Pomorza i Kaszub. Wypad na Piaśnicę to doskonały pomysł na rodzinną wycieczkę lub też pierwszy kontakt z kajakiem!
Białogóra
Miejscowość o charakterze typowo turystycznym. Piaszczysta plaża i zalesione tereny – czy potrzeba czegoś więcej do odpoczynku? Wszystkich fanów spacerów, wycieczek rowerowych i jazdy konnej możemy zaprosić do Białogóry.
Karwia
Miasto położone u nasady Półwyspu Helskiego, którego główną atrakcją jest rezerwat florystyczny „Moroszka Bielawskiego Błota”. Miejsce polecane zwłaszcza na długie jesienne spacery, podczas których można podziwiać rozległe wrzosowiska. Można tam spotkać bardzo rzadką odmianę malin o jasnych, pomarańczowych owocach, zwaną moroszką.
Zamek w Krokowej
To zamek o charakterze obronnym, otoczony fosą, wybudowany na przełomie XIV/XV wieku. Obecnie zamek łączy wiele funkcji – znajdują się tam hotel, restauracja, centrum spotkań konferencyjnych, regionalne muzeum, a wszystko to otoczone jest pięknym ogrodem. Kompleks tylko częściowo udostępniony jest dla zwiedzających. W pobliżu mieści się również kościół neogotycki. Tereny te (pałac i park Krokowskich) zostały opisane przez Stefana Żeromskiego w jego powieści.
Lubkowo
Miejscowość, która najbardziej znana jest dzięki znajdującej się nieopodal Zamkowej Górze. Wokół Zamkowej Góry krążą liczne legendy sięgające jeszcze epoki średniowiecza. Dotyczy one podziemnych korytarzy w zamku, i rzeczywiście w tym miejscu natrafiono na ślady osady.
Żarnowiec
Najważniejsze zabytki Żarnowca to kościół Zwiastowania NMP, w którego wnętrzach znajdują się hafty liturgiczne pochodzące z XVII i XVIII wieku, oraz opactwo Dom Kamienny. W okolicy Żarnowca znajduje rezerwat „Zielone” o powierzchni 16 ha. Na terenie miejscowości znajduje się również Jezioro Żarnowieckie, położone na poziomie kryptodepresji. Miała tam powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, ale jej budowy nie ukończono. W jej miejsce uruchomiono natomiast elektrownię szczytowo-pompową, największą w kraju.
Mechowo
Słynie z groty mechowskiej, najmniejszej podziemnej trasy turystycznej w Polsce. To jaskinia powstała na Niżu Europejskim w okresie najmłodszego zlodowacenia.