SPRAWDŹ NASZE
TRASY ROWEROWE
Turnusy odchudzające, które organizuje Centrum Aktywnej Odnowy „Na Wzgórzu”, powinny dać uczestników takich wczasów zarówno możliwość podjęcia aktywności fizycznej, jak i późniejszej regeneracji sił. Jedną propozycji, którą przygotowaliśmy dla Państwa, są wycieczki rowerowe. Tego przyjemnego sposobu spalania kalorii nie mogło zabraknąć na wakacjach odchudzających nad morzem, tym bardziej że urokliwa okolica zachęca tylko do tego, żeby wsiąść na rower. Zobacz, ile szlaków rowerowych znajduje się niedaleko naszego ośrodka i wybierz najbardziej optymalną dla siebie trasę. Zapraszamy na wczasy odchudzające nad Morzem Bałtyckim!
Trasa Dębki – Białogóra – Dębki (okolice Jeziora Żarnowieckiego)
Tę trasę rowerową można realizować w dwóch wersjach – krótszej i dłuższej. W pierwszym wypadku mamy do pokonania ok. 20 km (Dębki – Białogóra – Dębki), w drugim – do przejechania jest ok. 30 km, ale po drodze zobaczymy więcej nadmorskich miejscowości (Dębki – Białogóra – Wierzchucino – Żarnowiec – Odargowo – Dębki). Początek trasy w obu wypadkach jest taki sam – wyjeżdżamy z Dębek, kierując się na ujście rzeki Piaśnicy, i dojeżdżamy do Białogóry. Droga jest spokojna, wiedzie lasem przez rezerwat. W międzyczasie warto zrobić sobie postój w stadninie koni przed Białogórą, możemy tam podziwiać strusie, lamy i inne zwierzęta rzadko spotykane w naszym klimacie. To też miejsce na regenerację sił w trakcie wycieczki rowerowej – w okolicznej karczmie można napić się czegoś ciepłego lub zimnego, w zależności od potrzeb. Po wyjechaniu z Białogóry należy wybrać jedną z dwóch tras. Jeśli mamy ochotę na krótszą wycieczkę rowerową, po wyjechaniu z Białogóry należy skręcić w pierwszą ulicę w prawo. Będzie to ścieżka prowadząca nad morze. Po drodze mijamy rezerwat przyrody, a w okolicy 5 km od Dębek wracamy na trasę, którą jechaliśmy już w poprzednią stronę. W przypadku drugiej trasy trzymamy się drogi asfaltowej. Co prawda, jest to trasa mniej malownicza, ale równie spokojna i bezpieczna. To dobra alternatywna dla osób, które mają ochotę na dłuższą wycieczkę rowerową. Niewątpliwym atutem wyboru tej trasy jest jej dobre oznakowanie, które pozwoli nam przemieszczanie się zgodne z wcześniej ustalonym planem. Po drodze mijamy wieś Wierzchucino, następnie okolice Jeziora Żarnowieckiego, aż w końcu docieramy do Żarnowca. To ostatnie miejsce postoju przed dojechaniem do samych Dębek.
Trasa Dębki – Krokowa – Dębki
Ta trasa również dostępna jest w dwóch wersjach, różniących się liczbą kilometrów, które mamy do przemierzenia. Na szlaku Dębki – Krokowa – Dębki pokonamy 16 km, z kolei na bardziej rozbudowanej trasie Dębki – Krokowa – Goszczyno – Odargowo – Dębki przejedziemy 23 km. Wspomniany szlak rowerowy można pokonywać na wiele sposób – zarówno drogą asfaltową, jak i lasem. Trasa, którą chcieliśmy Państwu zaproponować, stanowi połączenie jednego i drugiego rozwiązania. Początkowo jedziemy w kierunku Odargowa, przed wjazdem do którego musimy pokonać dość duże wzniesienie. Osobom nieprzyzwyczajonym do wysiłku fizycznego proponujemy wprowadzenie roweru na górę i przebycie tego odcinka na pieszo. Następnie drogą 213 kierujemy się do Krokowej, a po dotarciu tam odbijamy na trasę wiodącą do Pucka i Wejherowa. Warto zatrzymać się na terenie Krokowej, tak aby zwiedzić lokalny kościół, zamek i muzeum. W tym miejscu nasza trasa rozdziela się – albo wracamy do Dębek, albo jedziemy dalej. W wersji rozbudowanej wjeżdżamy na drogę asfaltową prowadzącą do Dębek, a tuż za tą miejscowością skręcamy w prawo na trasę wiodącą do wsi Goszczyno. Mamy tu okazję skręcić na leśny szlak – wystarczy przejechać obszar zabudowany i, kiedy pojawią się lasy, skręcić w lewo. Tereny leśne to idealne miejsce na wycieczkę rowerową, która na tym etapie prowadzi nas w kierunku Kamienia Diabelskiego. Z lasu wyjeżdżamy do Odgardowa, a stamtąd drogą asfaltową docieramy do Dębek.
Trasa dookoła Jeziora Żarnowieckiego (ok. 34, 4 km)
Naszą bazową wypadową, podobnie jak w większości tras, będą Dębki, skąd startujemy. Wybieramy czerwony szlak rowerowy i podążamy nim aż do jego rozdzielenia się. Wówczas skręcamy w lewo i przez mostek jedziemy asfaltową drogą nr 213 wzdłuż Piaśnicy. Kawałek trasy jedziemy piaszczystą szutrówką, która następnie przechodzi w asfalt. Później skręcamy w lewo na nierówną drogę wykonaną z płyt betonowych i przemieszczamy się wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Żarnowieckiego. Przemieszczamy się drogą wzdłuż jeziora i mamy okazję podziwiać uroki przyrody. Zjeżdżamy z tej drogi, kiedy skręca ona w prawo w kierunku miejscowości Brzyno. My odbijamy lekko w lewo i dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Po drodze polecamy postój we wsi Nadole i zwiedzanie tutejszego skansenu. Tą drogą dotrzemy następnie do elektrowni szczytowo-pompowej, za którą skręcimy w lewo. Po chwili naszym oczom ukaże się niewielka plaża, na której możemy zregenerować nasze siły, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jesteśmy w okolicach Lubkowa – tutaj skręcamy w prawo na piaszczystą dróżkę i dojeżdżamy nią do leśnego szlaku, oznaczonego kolorem czerwonym. Na tej drodze z kolei skręcamy w lewo, co pozwoli dojechać nam do kościoła w Żarnowcu. Później musimy trochę pomanewrować, aby dojechać do drogi asfaltowej prowadzącej do Odargowa – skręcamy w lewo, potem w prawo. Trasa z Odargowa do Dębek została już opisana w wcześniejszych planach wycieczek. Największą zaletą tej wycieczki jest możliwość zwiedzania Nadola – tutejszego skansenu, a także elektrowni wodnej. Do miejsc, w których warto zatrzymać się, zaliczają się również kościół w Żarnowcu i plaża w Dębkach.
Trasa Dębki – Wejherowo (47 km)
Punktem startowym ponownie są Dębki, z których wyjeżdżamy drogą asfaltową wiodącą do Odargowa. Następnie wjeżdżamy na poprzeczną drogę łącząca Krokową z Żarnowcem. Skręcamy w lewo, dojeżdżamy do Goszczyna, w którym odbijamy w prawo i wjeżdżamy na szutrową drogę do Jeldzina. Do Krokowej docieramy od jej południowej części. Jeśli skręcimy w lewo, dojedziemy do zespołu parkowo-pałacowego. Jednak zasadniczo dalsza droga wiedzie w prawo, gdzie dopiero po 2 km skręcamy w lewo w ulicę Młyńską w Lisewie. Przejeżdżając tędy, podziwiamy bardzo dobrze zachowany młyn na Czarnej Wodzie. Następnie pokonujemy kawałek trasy leśną ścieżką, po czym skręcamy w prawo na drogę szutrową. Kolejny odcinek to trasa asfaltowa od Kłanina do Połchówka. Później na chwilę zjeżdżamy na leśny dukt, po to aby w Mechowie ponownie wyjechać na asfalt. Przy okazji przejazdu przez tę miejscowość warto zajrzeć do Groty Mechowskiej. Dalszy plan naszej wycieczki wygląda następująco – skręcamy w prawo, dojeżdżamy do poprzecznej drogi, na której odbijamy w lewo w kierunku Darżlubia. Tutaj naszym celem jest dojechanie do ośrodka edukacyjnego „Muza” (na drugim skrzyżowaniu leśnych duktów w lewo, a następnie w prawo). To doskonałe miejsce na regenerację sił, gdyż na terenie ośrodka znajdują się altana i ławeczki. Kolejny etap trasy wiedzie przez Puszczę Darżlubską, idealnie nadającą się na wypady rowerowe. Na drugim rozjeździe skręcamy w lewo, po dwóch kilometrach w prawo, a następnie już prosto aż do samego Wejherowa. Wycieczkę warto skończyć na pl. Jana Weyherta, przy pomniku założyciela miasta, przy okazji można również obejrzeć barokowe kaplice Kalwarii Wejherowskiej. Zaproponowana trasa wycieczki jest optymalna, bo jedzie się głównie terenami zalesionymi, dużo rzadziej asfaltem, a jeśli już – to nasilenie ruchu nie jest na nim zbyt duże.
Trasa: Zielony szlak turystyczny „Puszczy Darżlubskiej” (38,9 km)
Niewątpliwą zaletą wyboru tej trasy rowerowej jest to, że prowadzi ona głównie przez obszary zalesione należące do Puszczy Darżlubskiej (nazywanej też Kąpiną lub Kampinoską). To idealny sposób na połączenia relaksu i spalania kalorii podczas naszych turnusów odchudzających! Zielony szlak turystyczny dzielimy zasadniczo na dwa odcinki: piaśnicki (od Wejherowa do Jeziora Dobrego) i żarnowiecki (od Jeziora Dobrego do Krokowej). Pierwsza część drogi wiedzie między innymi przez Las Piaśnicki, będący miejscem wymordowania kilku tysięcy Polaków w czasie II wojny światowej. Przejeżdżając tędy, odnajdziemy pomniki i mogiły poświęcone ich pamięci. Dalsza część drogi prowadzi wokół Jeziora Żarnowieckiego, zahaczamy również o sam Żarnowiec. Urozmaiceniem wycieczki jest przejazd prze okolice lasów, w których znajdują się głazy narzutowe, zwane diabelskimi kamieniami. Największy z nich znajduje się nieopodal Odargowa, w którym zlokalizowany jest nasz ośrodek. To dość popularna i łatwa do przebycia trasa rowerowa. Teren ten charakteryzuje się bardzo rozbudowaną siatką szlaków rowerowych. W samych Wejherowie mamy trzy szlaki: Krawędzi Kępy Puckiej, Wejherowski, Zagórskiej Strugi, nad Jeziorem Dobrym zaczyna się z kolei szlak Grot Mechowski, natomiast w Żarnowcu nasza trasa przecina się z szlakiem Bałtyckim, a w Krokowej – ze szlakami Grot Mechowskich i Nadmorskich Zatokowym. Końcowy odcinek naszej wycieczki (od Żarnowca do Krokowej) to część międzynarodowego szlaku nadmorskiego E9.
Trasa Odargowo – Dębki (ok. 6,5 km)
Wyjeżdżając z ośrodka, kierujemy się do lasu. Zjeżdżamy z górki, a na pierwszym rozwidleniu polnych dróg kierujemy się w prawo. Droga będzie nas prowadzić lasem ok. 700 metrów do następnego skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo. Następnie kierujemy się prosto wzdłuż lasu i łąk (800 m) aż do skrzyżowania dróg z dużym drewnianym krzyżem, przy którym skręcamy w prawo. Następnie przejeżdżajmy przez mostek i odbijamy w lewo. Podążając prosto drogą wyłożoną płytą brukową, dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo, a następnie jedziemy piaszczystą drogą wśród łąk. W ten sposób docieramy do Dębek.
Trasa Wejherowo – Nadole – Piaśnica Wielka (61,6 km)
Startujemy z Wejherowa w kierunku Bolszewa, a następnie odbijamy w prawo w kierunku Rybna i Gniewina. W ten sposób dotrzemy do kompleksu turystyczno-rekreacyjnego Kaszubskie Oko. Warto zatrzymać się tutaj na dłuższy odpoczynek i wejść na szczyt wieży widokowej, aby podziwiać z niej piękne widoki kaszubskich terenów. Następnie trasa wiedzie w kierunku miejscowości Nadole, a stamtąd do Wierzchucina. Potem drogą nr 213 podążamy w stronę Krokowej, z tym że wcześniej odbijamy w prawo na Lubkowo. Przemieszczamy wzdłuż jeziora, po prawej stronie możemy też zobaczyć pozostałości po elektrowni atomowej. Wjeżdżamy do Tyłowa, kierujemy się drogą nr 219 w kierunku Wejherowa. Choć liczba kilometrów do przebycia jest duża, trasa jest prosta i mało wymagająca.
Trasa do leśnej stajni nad rzeczką Bezimienną (30,2 km)
Początek tej trasy ma miejsce w Żarnowcu, skąd kierujemy się w kierunku Wierzchucina, Lubkowa i Dębek. W Dębkach naszym celem jest dotarcie do mostu drewnianego na rzece Piaśnicy. Po przejechaniu mostku jedziemy wzdłuż obwałowań rzeki, na skutek czego docieramy do przepompowni melioracyjnej. Stamtąd kierujemy się w stronę Białogóry, a w Białogórze wjeżdżamy na czerwony szlak pieszy prowadzący do Lubiatowa i Szklanej Huty. Tutaj znajduje się stanica harcerska. Proponujemy krótki odpoczynek w tym miejscu, po czym jedziemy dalej na północ w stronę Morza Bałtyckiego. W ten sposób docieramy do ujścia rzeki Bezimiennej, teraz pozostaje tylko droga powrotna.
Trasa do rezerwatu przyrody (10, 8 km)
Rezerwat przyrody, do którego wycieczkę chcieliśmy Państwu zaproponować, znajduje się w okolicach Białogóry. Droga wiedzie głównie czerwonym szlakiem rowerowym. Wyruszamy z Dębek w kierunku zachodnim. Trzymamy się wyznaczonego już szlaku, co pozwoli nam na spokojne dotarcie do Białogóry. Czerwony szlak porzucamy za Białogórą – odbija on wówczas w prawo, a my skręcamy w lewo. Po przejechaniu zaledwie 200 metrów naszym oczom okaże się wzniesienie ze starymi bukami. Będzie to oznaczało, że dojechaliśmy do rezerwatu, który był celem wycieczki.
Trasa Puszcza Darżlubska (46,7 km)
Tym razem punktem startowym wycieczki jest Gnieżdżewo, dokładnie zlokalizowana tu stacja PKP Swarzewo. Wybieramy trasę rowerową prowadzącą do Krokowej. Kiedy dotrzemy już do tej miejscowości, kierujemy się na Stażyno. Następnie skręcamy w prawo i ścieżką rowerową jedziemy do Mechowa. Znajdują się tam groty, które można zwiedzać do godziny 17. Po odpoczynku i obejrzeniu grot cofamy się do cmentarza i tam skręcamy w lewo. Później, trzymając się oznaczeń szlaków rowerowego lub konnego, możemy dojechać do Wejherowa.